O funcție utilă este aceea de pornire sau oprire a mașinilor virtuale importante automat la un eventual restart al serverului de ESXi, Pentru a putea face acest lucru se accesează meniul configuration și în partea de software selectează virtual machine startup shutdown
Se apasă în stânga pe properties și meniul de configurare apare se selecționează mașina/mașinile care sunt importante și se apasă pe move up până ajung in zona de automatic startup.
După ce a ajuns acolo se poate defini comportamentul mașinii cum ar fi timpul la care să pornească după ce serverul ESXi este funcțional cu toate serviciile pornite, precum si comportamentul la oprirea mașiniil virtuale
După definire în cazul în care este nevoie de un restart al hostului, mașinile se vor comporta așa cum a fost definită politica . Nu mai este nevoie de intervenția administratorului ca să pornească mașinile importante.



