Pentru a crea un virtual switch sunt două modalități:
– din consola de vcenter selectezi serverul pe care vrei să faci acel switch
– connectându-te direct la serverul cu ESXi
Eu am ales prima variantă pentru că deja am acel vCenter instalat. Am selectat mașina pe care doream să creez switch-ul și am mers la tab-ul configuration și din meniul hardware am ales networking. Ajuns în meniul retelistic și încep procedura de adăugare apăsând pe add networking
După ce a pornit secvența de configurare alec tipul conexiunii ca fiind virtual machine și trec la pasul următor
Acolo aleg crearea unui vshphere standard switch și trec mai departe
Îi dau un nume sugestiv switch-ului, dacă este nevoie definesc și un VLAN
Un scurt sumar al setărilor mele, după care se termină configurarea switch-ului
In listă apare noul echipament virtual
Pentru varianta fără vCenter pașii sunt identici numai că vă conectați direct la mașina pe care se dorește crearea switch-ului






